TECHNIKY, NÁVODY A POSTUPY PŘI PRÁCI S EPOXIDOVOU PRYSKYŘICÍ

Epoxidová pryskyřice se může zdát jako poměrně jednostranné médium, ale stačí jí nahlédnout pod pokličku a uvidíte, že vám nabízí celou škálu možností, co vše z ní vytvořit a jak s ní pracovat. A od toho je tu dnešní článek. Zjistěte, co vám konkrétní techniky a postupy práce s epoxidem mohou nabídnout!

Techniky a výrobky z epoxidové pryskyřice

Ještě než nakousneme, jak s pryskyřicí pracovat, většinu z vás - zvlášť pak epoxidových nováčků - jistě zajímá, co vše se dá z pryskyřice vlastně vyrobit. 

Každá konkrétní epoxidová technika by si zasloužila zvlášť návod, vlastní článek, ale my vám nejdřív uděláme pořádek v těch nejoblíbenějších. Jakmile totiž kouzlu lití a práci s epoxidovou pryskyřicí podlehnete a budete ji ovládat, nic vám nezabrání dopracovat se k naprosto úžasným, originálním výsledkům.

1_vyrobky

Co vše se dá vyrobit a k čemu využít epoxidovou pryskyřici? 

  • Různé druhy nábytku (velmi často ve spojení se dřevem), oblíbené jsou zejména masivní stoly s epoxidovou řekou, epoxidové lampy nebo hodiny.
  • Stabilizace dřeva epoxidem (takové dřevo je extrémně odolné, prosycené epoxidem, využívá se například pro výrobu střenek nožů, příborů, topor seker, nářadí, psacích per apod.).
  • Stabilizace mechu, kterému zachová čerstvý, živý vzhled po celé roky.
  • Různé druhy kuchyňského a servírovacího nádobí, nezřídka ve spojení se dřevem (misky, poháry, vázy, prkénka, podtácky, tácy, etažéry a jiné).
  • Epoxidové šperky, klíčenky a jiné drobnosti tohoto typu.
  • Lití podlah, zvláště pak je to oblíbené v koupelnách.
  • Lité epoxidové obrazy, které v základu připomínají akrylový „fluid art”, ale nabízí samozřejmě i pár konkrétních efektů, jako třeba oblíbený efekt moře omývající pláž.
  • 3D box art z epoxidu (obraz kreslený ve vrstvách epoxidu, který ve finále získá trojrozměrný efekt).
  • Výroba epoxidových figurek a předmětů různých tvarů a velikostí (s využitím silikonových forem).
  • Dekorační výrobky, mezi ty nejžádanější patří třeba epoxidové geody nebo Petriho misky.
  • Epoxidové odlitky obsahující nejrůznější předměty, velmi často také květiny a rostliny, ale zalít do epoxidu můžete téměř cokoliv, pokud víte jak na to 🙂.

Postupy a tipy pro práci s epoxidovou pryskyřicí

V první řadě je třeba si ujasnit, že každý projekt - podle toho co hodláte vytvářet - bude mít trochu odlišný postup a svá specifika. Rozhodně pro vás ale máme hned několika zásad a rad, kterých je dobré se držet nezávisle na typu vašeho tvoření. 

  1. V první řadě vždy myslete na to, že Bezpečná práce s epoxidovou pryskyřicí, je ta správná práce s epoxidem. I proto jsme tomuto tématu už věnovali celý článek
  2. Zvolte si správný druh epoxidu pro svůj projekt. Vždy si před začátkem práce přeečtěte technický list pryskyřice a ujistěte se, že je daný typ vhodný pro váš projekt. Každý epoxid má trochu jiné vlastnosti a hodí se na jiný druh lití (důležitá je zejména síla/tloušťka vrstvy, kterou budete lít), tak na to při výběru epoxidové pryskyřice myslete. 
  3. Nikdy nezapomeňte na ochranné pomůcky, čtěte důkladně instrukce na obalu a přísně dodržujte poměry složek při míchání pryskyřice. S tím vám pomůže praktická kalkulačka pro výpočet hmotnosti a poměru epoxidové pryskyřice. Doporučujeme přečíst i náš článek Jak vypočítat spotřebu epoxidu pro svůj projekt.
  4. Myslete i na kvalitní odvětrávání místnosti ve které pracujete. A jelikož i teplota v místnosti může ovlivnit vaše výsledky, neváhejte si přečíst rady jak pracovat s epoxidem za horkého počasí.
  5. Míchejte složky pomalu, důkladně, ale pracujte s nimi rychle. Pomalým mícháním se vyhnete zbytečným bublinám, nicméně si musíte být jisti, že se složky řádně spojily. U míchání ale nezůstávejte do nekonečna, protože každý epoxid - třebaže různou rychlostí - polymeruje a přílišné čekání vás může stát přichystaný materiál, čas i práci.
  6. Při práci se dřevem ho vždy důkladně uzavřete, než začnete lít. Co penetrace dřeva obnáší jsme už v detailu popsali v článku Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem.
  7. Rovnost je potřeba! A platí to i v případě lití epoxidu. Ujistěte se, že vaše forma leží na rovném povrchu, než vše zalijete a necháte tvrdnout. 
  8. Vytvrzení epoxidu chce čas, takže mu ho dejte. Nesnažte se z formy vytahovat odlitek dřív, než je dokonale vytvrzený. Ani se ho nedotýkejte, dokud si nebudete jisti, že už je „hotový”. 
  9. Ať už necháváte svůj výrobek vytvrdnout kdekoliv, určitě jej nezapomeňte přikrýt (třeba plastovou krabicí), aby se nestalo, že v něm před vytvrdnutím ulpí prach, vlas nebo jiná nečistota. 
  10. Před i po otevření si dejte pozor, kde pryskyřici skladujete a nezapomeňte, že i tato látka má omezenou dobu spotřeby, takže si ji hlídejte. 

Doporučujeme: Začátečníci a možná i ti, kteří už mají prvních pár epoxidových pokusů za sebou, ocení naše články 30 rad začátečníkům s epoxidovou pryskyřicí  a Praktické tipy pro lití epoxidové pryskyřice. Jen se běžte přesvědčit, jestli znáte všechny body! Kromě toho se můžete dozvědět i to, jak dopadl test lití 10 cm vrstvy pryskyřice

2_postupy a tipy

Návody pro práci s epoxidovou pryskyřicí

Líbil se vám výčet věcí z epoxidu v první části tohoto článku? Pak byste určitě rádi měli i podrobný návod, jak každý konkrétní produkt vyrobit. 

Dobrá zpráva je, že na tom pracujeme, ta méně dobrá, že máme zatím zpracováno jen několik témat. I ty vám ale rozhodně pomohou s prvními projekty a dají vám náhled do problematiky práce s pryskyřicí!

  1. Vůbec nejdůležitější je vědět, jak na Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem
  2. Abyste měli kam pryskyřici lít, budete potřebovat vědět Jak vyrobit formu na lití epoxidové pryskyřice.
  3. No a s hotovým odlitkem vás čeká broušení a leštění epoxidové pryskyřice.

Máme pro vás ale i návody na konkrétní výrobky, takže si můžete vybrat, který bude předlohou pro váš nový projekt: 

Často vás zajímá: Když už se pouštíte do větších a nákladnějších projektů, chcete udělat maximum proto, aby výsledek vydržel dlouho krásný. Proto jsme připravili článek Jak zvýšit UV odolnost epoxidového výrobku

Další z vůbec nejčastějších dotazů bývá na dotěrné bublinky. A ano, i bitvu s nimi jde vyhrát, jak na to odhalí článek o odlévání pryskyřice bez bublinek.

Jsme online na Facebooku i Instagramu, takže nám klidně neváhejte dát vědět, co by vás v rámci různých technik a postupů zajímalo nejvíce. Zeptat se nás můžete i osobně, a to na některém z našich workshopů. Přejeme hodně štěstí s tvořením!