Výběr pryskyřice

 

Velmi důležitá část. V závislosti na tom, jaký projekt chcete dělat a co od výrobku očekáváte, se vybírá nejvhodnější pryskyřice.  Jiná pryskyřice je ideální pro šperky a pryskyřice pro stoly musí mít jiné parametry. Důležitými parametry pro výběr pryskyřice jsou UV stabilita (neměnnost barvy v čase), velikost odlitku nebo tloušťka licí vrstvy, litý objem (kolik pryskyřice najednou se bude míchat a lít), rychlost vytvrzování (za jak dlouho pryskyřice vytvrdne), doba zpracování (čas, v kterém se s pryskyřicí dá po smíchání složek pracovat), viskozita (jak je pryskyřice hustá), styk s potravinami (jestli je nutná certifikace pro styk s potravinami) atd.¨

Doporučujeme podívat se do přehledné tabulky, kde jsme pro vás porovnali jednotlivé typy pryskyřic. Najdete ji v článku Porovnání pryskyřic.

Dřevo před litím do pryskyřice by mělo být co nejsušší, ideálně s vlhkostí pod 12 %. Vlhkost dřeva se měří měřiči vlhkosti.

O výběru dřeva píšeme více v článku Dřevo pro tvorbu z epoxidové pryskyřice.

Nejrychlejší a nejkvalitnější výsledky dosáhnete, když při výrobě formy použijete polypropylenové desky, které můžeme snadno nařezat na potřebné rozměry. Boky se k spodní části desky lepí pomocí tavné pistole a následně zpevní dřevěnými latěmi. Ty lze připevnit ke spodní desce oboustrannou lepicí páskou. Výsledkem je fantasticky hladký povrch odlitku, snadné odstranění formy a samozřejmě odpadá použití separátoru. I přesto, že má polypropylenová forma vysokou pořizovací cenu, tak ji můžete používat opakovaně.

Jak vyrobit formu pro lití epoxidové pryskyřice se dozvíte v naší Akademii.

Hotové formy

Pokud nechcete trávit čas výrobou formy, tak máme k dispozici univezální propylenové formy pro opakované použití.

Penetrace dřeva

Penetrace dřeva před zalitím pryskyřicí je nutná pro zabránění nežádoucích bublinek. V případě, že dřevo před litím nenapenetrujete, tak může celé dílo znehodnotit.

V naší nabídce máme penetraci Veropal Pen. Tu si připravujte (odvažujte) po menších objemech např. 350ml, abyste ji stihli po 2-3 minutovém zamíchání ihned naaplikovat. Občas při namáčení štětce mírně promíchejte. Při smíchání většího objemu a nechání stát může systém v kelímku nebo plechovce tzv. vyvřít - v centru objemu se odstartuje nekontrolovaná exotermická reakce, zvýší se teplota penetrace a pryskyřice velmi rychle vytvrdne, popraská a zežloutne.

Vážení malých objemů

Malé objemy např. 10 g je potřeba vážit opravdu přesně (používat váhy na setiny g), protože chyba půl gramu při vážení 1 kg nic až zas tak neznamená, ale půl gramu na 10 g je hodně znát. Taková chyba může znamenat "rozhození" míchacího poměru mezi složkou A nebo B natolik, že směs bude špatně tvrdnout, bude stále dolepovat nebo nevytvrdne vůbec. Ideální je si připravit více malých projektů najednou, vážit a míchat např. 100g množství a lít více projektů zároveň - eliminují se tím chyby při vážení malých objemů. 

Míchání složek A:B

Zamíchanou pryskyřici z jednoho kelímku následně přelijeme do dalšího kelímku a míchání zopakujeme. Eliminujeme tím možnost nedokonalého smíchání obou složek a vznik případných nevytvrzených míst v odlitku.

Míchání s pigmentem

Jak získat správný odstín požadované barvy? Do pryskyřice přidávejte pigment až do chvíle, jakmile se namíchá požadovaný odstín. Poté si vezměte průhledný kelímek, naberte si trochu do kelímku a proti světlu si zkontrolujte, jakou máte sytost barvy. Dělá se to proto, že ve velkém množství pigment trochu klame a jeví se mnohem sytější, než ve skutečnosti je. Předejde se tak problému, že po vylití relativně malého sloupce v řádech několika cm to pak nebude dostatečně syté podle představ.

Odlévání

Abychom se zbavili bublinek na povrchu pryskyřice, použijeme fén, flambovací pistoli nebo horkovzdušnou pistoli, kterými přejíždíme nad povrchem lité pryskyřice. Bublinky díky snížení viskozity teplem na povrchu praskají. Dbejte však na to, abyste teplým vzduchem nemířili jen na jedno bodové místo na povrchu epoxidu, ale pohybovali jste s ním po celém povrchu lité plochy. Ohříváním byste mohli nechtěně nastartovat v tom místě nekontrolovanou exotermní reakci a pryskyřice by vám mohla vyvřít. Při odlévání je také potřeba myslet na smrštění, ke kterému dojde po vytvrzení, proto je potřeba tloušťku vrstvy udělat vyšší o cca 10 %.

Návod, jak na odlévání pryskyřice krok za krokem vám pomůže při prvních pokusem s epoxidem.

Vytvrzování odlitku

Rychlost vytvrzování systému závisí na teplotě. Dobrá je nechat epoxid tvrdnout při normální teplotě do gelové fáze, po gelové fázi je možno teplotu vytvrzování zvednout ke až ke 35-40 °C. Při vyšší teplotě systém síťuje a vytvrzuje rychleji a je možno tak zkrátit o něco čas vytvrzování.

Frézování odlitku

Při práci s frézou je důležité neubírat materiál na celý průměr frézy, ideální je polovina. Při příliš velkém ubírání v jednom kroku se na povrchu dřeva i epoxidu tvořily nevzhledné jamky. Některá dřeva jsou konzistentnější jako použitý epoxid, proto je třeba při ubírání velmi citlivě pracovat s posuvem frézky (reagovat na změnu tuhosti materiálu změnou rychlosti posuvu). Ideální je pracovat s frézkou, která je vybavena elektronickou regulací na konstantní otáčky. Rychlost otáček může být střední až mírně vyšší, důležité je, aby epoxid netvářel žádná roztavená místa.

Broušení odlitku

Při přechodu na jemnější zrnitosti brusných papírů si důkladně zkontrolujte broušený povrch, zda jste nezanechali nějaký hlubší škrábanec. Následné jemnější broušení smirkem ho už nedokáží odstranit a po finálním leštění bude "svítit" ještě více.

Důležité je při broušení broušený povrch i brusivo často otírat, právě proto, aby se nevytvářely hrubší rýhy či škrábance.

Připravili jsme pro vás kompletní návod na to, jak brousit a leštit epoxidovou pryskyřici. Určitě si ho nezapomeňte přečíst!

Čištění nářadí

Nádoby, nástroje, štětce, špachtle, kýblíky se čistí od epoxidu pomocí xylenu nebo směsí xylenu a acetonu v poměru 2 : 1. Může se použít i samotný aceton, ale výsledek čištění nebude úpně 100%. Jinak je možnost zbytek epoxidu nechat v kýblíku vytvrdnout a pak ho z něj jednoduše vyloupnout. 

Zajímá vás téma odlévání a práce s epoxidovou pryskyřicí nebo si chcete nastudovat přesný postup krok za krokemNenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.