JE DOBŘE, KDYŽ SE NĚCO POKAZÍ. DÍKY IMPROVIZACI VZNIKÁ ORIGINÁLNÍ DÍLO

Na sociálních sítích se umělci a řemeslníci pyšní impozantními stoly, obrazy a dalšími úchvatnými výtvory z epoxidu. Všichni víme, že nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Ve dvouminutovém videu jsou třeba 3 týdny práce, které nejsou vidět. Často, velmi často něco nedopadne podle plánu. Člověka by napadlo, že jsou to hodiny práce vyhozené do koše. Jirka Fíla z Epoxio.cz to však vidí jinak. Jakmile se objeví problém, vzniká obrovský prostor pro kreativitu. Výsledkem bývá unikátní kousek, který se už nikdy nepodaří replikovat. I tak může vypadat práce a tvoření z epoxidové pryskyřice.

 Lití epoxidové pryskyřice

Nebojte se epoxidu

Připravili jsme pro vás inspirativní rozhovor o zážitcích z workshopů pro zájemce o práci s epoxidem. Zeptali jsme se hlavního školitele Jirky, jak on sám pracuje s epoxidem a co se skutečně děje v dílně. Nahlédneme za oponu a chceme tak pomoci začátečníkům najít inspiraci, ale i odvahu, aby se nebáli a zkusili si vyrobit svůj první projekt.

Jirko, pracuješ momentálně na nějakém vlastním výrobku?

Já hlavně školím. Primárně se věnuju workshopům, kde s lidmi vyrábíme z epoxidu stolky a různé další zajímavé hezké věci. Lidi to baví a mě taky. Doma si poslední dobou laminuju letadlo z epoxidu. Má rozpětí 6 m.

Narážíš při tom na problémy a nástrahy, kdy jsi nucen improvizovat?

Většinou musím improvizovat, je to tak. Improvizace spočívá v tom, že něco zachraňujeme. Na jednom workshopu jsme vyráběli koláč z epoxidu pro malý stolek. Původní materiál měl letět komínem. Byl to 5 cm silný kus kmene ořechu, ale poradili jsme si s tím. Spáry jsme zalili, napustili jsme je stabilizační pryskyřicí. Na finální opravu jsme použili menší množství epoxidu a lepidla. Nakonec se výrobek povedl. Lidi to vždy obdivují a jsou překvapení, že to prostě takhle dokážeme krásně spravit. Není to složité, jen časově náročné.

Kolik může takový projekt zabrat času?

Samotné lití epoxidu je rychlé. Nějaký čas zabere opracování a ofrézování materiálu. Víceméně proběhne hrubé srovnání a pak se začnou zalívat různé prasklinky. Časově nejhorší je vždy to srovnání a finální opracování. Více času zabere i příprava, aby pryskyřice někudy neprotékala. Stává se také, že během workshopu děláme stabilizaci. Do výrobku se pomocí štětce natírá stabilizační pryskyřice, a to trvá i hodiny. Chodíš kolem výrobku se štětcem a natíráš ta místa, kde už se pryskyřice vsákla. Když je dřevo nahnilé, tak není problém do malého výrobku napustit kilo pryskyřice. Je to jemná práce, a zároveň těžká, protože manipuluješ s dvacetikilovým kusem dřeva s epoxidem. Chce to sílu, ale samozřejmě s tím pomáháme, když je potřeba.

kurz lití epoxidové pryskyřice

Bývají na dílně někdy cítit emoce? Ruply někomu nervy, když se práce nedařila?

Že se něco nepovede, to se samozřejmě stává a často. O to větší je to pro mě výzva. Je třeba zjistit, co se udělalo špatně. Výrobek se nedá zkazit, naopak mu to dodá něco jiného navíc. Spoustě lidí se stane, že jim pryskyřice vyvře, popraská. Na to jim vždycky řeknu, že je to dobře, protože takový výrobek už se nikdy v životě nepovede. Když třeba pryskyřice popraská, tak je ideální ji vzít, vyčistit, vyfoukat a nalít tam pryskyřici s jinou kontrastní barvou. Pak se ta věc vybrousí a vznikne úžasné dílko. Nikdo jiný není schopný to zopakovat. Vzniká moc hezký originální kousek. Když se něco totálně pokazí, dá se to vyříznout, ofrézovat, vysekat nebo odlít znova a pokračuje se dál.

Máš doma vlastní dílnu?

Mám, lepím si hlavně letadla, jak jsem říkal v úvodu. Žádné velké projekty neplánuju, protože na to nemám prostor. Časově nejnáročnější je čekání, než pryskyřice vyzraje do fáze opracování.

Je tvoje dílna zóna, kam nikdo nesmí?

Ano, je to moje území. Manželka nesmí na nic sahat. Když mi srovná stůl, tak tam jsou věci, které 10 let stojí na stejném místě a když na ně sáhne, tak je to špatně. (smích)

Co tě nejvíc baví na workshopech?

Lidé přijdou naprosto nepolíbení a mají obrovské plány. My je to naučíme a vše jim vysvětlíme. Od výběru dřeva a pryskyřice, přes vytvoření formy a výběr pigmentů. Ukážeme si odlévání, jak si dát pozor na bublinky, a pak nám vznikne nahrubo obroušený výrobek. Společně obrušujeme z hrubého stavu až do finálního obroušení. Nejvíc jsou překvapení, že z totálně nahrubo připraveného kusu dřeva s epoxidem může vzniknout krásný vyleštěný skvost. V dílně na stěně nám visí hotová prkénka z předchozích školení. Vždycky lidem říkáme, že nepůjdou domů, dokud to takhle nebude vyleštěné. Lidi nám to nechtějí věřit a pak jsou v údivu, že to nakonec lehce zvládnou.

spolupráce na kurzu lití epoxidu

Jirko, co ty a experimenty? Povedlo se ti něco extravagantního?

Ano, šlo o zalévání. Jeden zákazník chtěl zalít pro svého souseda tlačenku a vajíčko. Zalití do pryskyřice funguje jako mumifikace. Jde to někdy i do extrémů. Jednomu chlapíkovi chcíply želvy, tak si z nich udělal doma těžítka. My jsme na dílně jednou zalévali epoxidem lebky hlodavců a ptáků. Pak volala jedna paní, že by chtěla zalít psa, a to už pro mě bylo přes čáru. To jsem odmítl. V Přerově nějaká umělkyně zalila kočku, to už je trochu moc. 

Co radíš lidem, kteří sbírají odvahu na epoxid, ale hlodá v nich pochybnost?

Zkuste to, chybami se člověk učí! V naší Akademii je spousta rad, pokynů a návodů. Stačí je precizně dodržet a podaří se to. Určitě doporučuju začít s jednoduchou věcí, třeba malým prkénkem, jako to děláme na workshopech.

jak to vypadá na kurzu lití epoxidové pryskyřice


„Hlavně neposlouchejte Frantu od vedle, který s tím už „má zkušenosti“ a materiál nakupuje bůhvíkde."


Je lepší u sebe mít pro začátek někoho zkušenějšího nebo se to dá zvládnout i samostatně?

Zvládne to i začátečník. Když bude přesně dodržovat postupy, tak by neměl nastat problém. Bohužel se dnes objevují na internetu nebo sítích různé videonávody, a já vím, že jsou tam chyby. Na to je potřeba si dávat pozor a opravdu se radit s odborníky.

hlavní školitel pan Jiří Fíla na kurzu lití epoxidové pryskyřice

Jak vidíš budoucnost práce s epoxidovými pryskyřicemi? Objevují se nové trendy?

V poslední době se objevilo hodně firem s agresivní reklamou a jejich pryskyřice nejsou tak dobré, jak by si zákazníci představovali. Hrozí, že některé výrobce a zákazníky to může odradit. Cena produktů těchto firem je sice nižší, ale stejně tak i kvalita. Jedna naše zákaznice, která zalívá svatební kytice, říkala, že nic jiného než naše pryskyřice nefunguje. Má to vyzkoušené a pozná kvalitu. Bohužel dnes čím dál častěji narazíte na pofidérní e-shopy z ciziny, kde ani nenajdete kontakty, maximálně tak chatbota s automatizovanými odpověďmi. My vám dokážeme poskytnout rady v reálném čase a díky našim dlouholetým a bohatým zkušenostem máte jistotu, že vám opravdu pomůžeme z jakékoli šlamastyky. Prodáváme kvalitní výrobky a dokážeme poradit. Stačí napsat nebo zvednout telefon.

Jiří Fíla pracuje ve firmě SYNPO, která provozuje internetový obchod Epoxio.cz s pomůckami a materiály pro tvorbu z epoxidové pryskyřice. Nejvíc ho naplňuje práce s lidmi na workshopech, kde v rámci kurzu lití epoxidové pryskyřice pracuje jako školitel. Působí také jako technik na epoxidy a odborník na oleje Rubio Monocoat.

Jiří Fíla z firmy SYNPO a školitel kurzu lití epoxidu

Láká vás práce s epoxidovou pryskyřicí? Nahlédněte do naší Akademie, kde najdete spoustu článků s cennými radami pro začátečníky.

Mohlo by vás zajímat: