Nejlepší způsob, jak zničit svou nádhernou, lesklou epoxidovou desku stolu, nad kterou jste strávili hodiny a hodiny práce při její výrobě a zdokonalování, je umístit ji ven a nechat slunce a stojatou dešťovou vodu, aby na povrchu způsobily zkázu. Epoxid po vytvrzení je tvrdý, trvanlivý, hydrofobní, oleofobní a inertní materiál (odolný vůči kyselinám, zásadám, rozpouštědlům a jiným chemikáliím) s dobrou odolností proti oděru a korozi. Nicméně není schopen odolat ostrému slunci, a to ani v případě, kdy do epoxidu přidáte slídové prášky nebo pigmenty. (Kromě UV záření je třeba také dávat pozor na venkovní teplotu, aby ostré přímé Slunce v horkých dnech neohřálo epoxid na teplotu skelného přechodu, což by způsobilo změknutí epoxidu – proto je vhodné epoxidové stoly pro venkovní aplikace odstínit pergolami apod, aby se toto nebezpečí co nejvíce eliminovalo.)
Jak sluneční záření poškozuje epoxid? Je epoxidová pryskyřice UV odolná?
Když epoxid vystavíte soustavnému UV záření, dochází k jeho degradaci projevující se odbarvením epoxidového povrchu, žloutnutím, matněním a ztrátou lesku. V dalším a extrémnějším případě epoxidová pryskyřice zcela zneprůhlední, jakoby zkřídovatí a v podstatě ztrácí své pevnostní vlastnosti. Každý epoxid (stejně jako vše ostatní) stárne a degraduje a to se projevuje žloutnutím epoxidu. Je to přirozený jev a povaha epoxidové vazby. Důležité je, za jak dlouho začne žloutnout a do jakého odstínu se žloutnutí dostane. Na trhu jsou pryskyřice s velmi vysokou UV odolností, kde dochází ke žloutnutí do velmi jemného nažloutlého odstínu až za několik let, a také epoxidové pryskyřice, které žloutnou do syté žluté barvy v rámci měsíců. Aby byl epoxid co nejvíce UV odolný, nemůže být levný, protože v receptuře musí být zastoupeny látky, které UV záření blokují apod.
Jak tedy extra chránit vaše epoxidové projekty?
Jak tedy chránit vaše epoxidové projekty vystavené externím podmínkám před poškozením UV zářením, aby při správné údržbě jejich krása vydržela roky? Jak prodloužit jejich životnost? Řešením je vhodný UV stabilní lak, který pomůže povrch Vašeho díla chránit. Důležité to je nejen pro venkovní epoxidové povrchy, ale vhodné je to také pro epoxidové povrchy v místnostech se spoustou přirozeného světla. Některé epoxidové pryskyřice, jako je Veropal UV PLUS 100 s maximální UV stabilitou nebo Veropal Transparent 200 s vysokou UV stabilitou jsou formulovány tak, aby pomáhaly odolávat poškození vystavením UV záření co nejvíce, ale i u těchto typů epoxidů časem (řádově léta) dochází k mírnému zažloutnutí do lehce nažloutlého odstínu. Proto zejména pro venkovní aplikace doporučujeme zvýšit odolnost proti UV záření nanesením vhodného typu čirého vrchního nátěru stabilního vůči UV záření.
Jako vhodnou povrchovou úpravu zvyšující ochranu vytvrzeného epoxidu jednak proti mechanickému poškození (poškrábání), jednak proti UV záření, doporučujeme transparentní lak LV CC 250, který více než zdvojnásobí životnost Vašeho dílo. Lak LV CC 250 je dvousložkový PUR akrylátový lak s obsahem nano křemíku (pro větší otěruodolnost), který vytváří po aplikaci vrchní tenkou transparentní vrstvu s vyšší odolností vůči mechanickému poškrábání (až o 30%) a vyšší UV stabilitou. Má osvědčení o nezávadnosti pro styk s potravinami, takže se velmi dobře hodí na ošetření stolových desek a produktů, které do styku s potravinami přichází. Ideálně se aplikuje nástřikem v tloušťce 50-80 µm, při 20 °C zasychá 4 hodiny a vydatnost se pohybuje mezi 6-8 m2/l. Dá se upravit i na nanášení štětcem i válečkem (nicméně aplikace nástřikem je z hlediska výsledného vzhledu nejlepší). V případě, že nemáte vhodné lakařské vybavení pro lakování (kompresor, pistole atd.), zajímavou alternativou pro hobby i profi sektor pro nanášení laků nástřikem může být sada Preval, kterou díky svému skvělému nástřiku a snadnosti použití používají pro opravy drobných defektů v profesionálních lakovnách.
Postup aplikace nástřikem:
- Před nanesením laku se ujistěte, že je epoxidový povrch zcela vytvrzený.
- Epoxid lehce zbruste – hrubost 400 nebo 600.
- Povrch poté očistit od brusného prachu (vysát vysavačem) a otřít mikrovláknovým hadříkem nepouštějícím vlákna namočeným v odmašťovadle LV PC 213. Nechte vyschnout.
- Podle návodu namíchat směs laku tužidla a doředit na používanou trysku stříkací pistole
- Nanést do kříže 1 cca 30µm vrstvu laku.
- Nechat cca 15 min odtěkat rozpouštědla.
- Ještě do mokrého nastříkat zase křížem další cca 30 µm vrstvu laku.
- Nechat zaschnout a plně dotvrdnout.
- POZOR NA VŠUDYPŘÍTOMNÝ PRACH!
Jak dlouho vydrží UV ochrana na venkovní epoxidové desce?
Dlouhodobá UV ochrana pro exponované epoxidové povrchy závisí na tom, jak dobře si vrchní UV lak zachovává své schopnosti filtrovat UV záření. Pouze absorbované UV světlo může spustit fotochemické procesy, které nevratně poškodí epoxid. Vzhledem k tomu, že povrch s vyšším leskem odráží více UV záření než matný povrch, je dobré po letech, když bychom viděli náznaky matnění povrchu, nástřik laku LV CC 250 zopakovat.
POZN: Je důležité mít na paměti, že UV světlo je v některých zeměpisných šířkách silnější než na jiných a že se liší i v různých ročních obdobích. To znamená, že úrovně UV jsou vyšší v nižších zeměpisných šířkách blíže rovníku, protože UV záření prochází atmosférou kratší vzdálenost, takže atmosféra nemůže absorbovat tolik škodlivého UV záření. Což znamená více škodlivých UV paprsků k poškození exponovaných epoxidových povrchů. Úrovně UV záření jsou také vyšší ve vyšších nadmořských výškách, protože tam je méně atmosféry, která absorbuje UV záření. Kromě toho je úroveň UV záření vyšší na jaře a v létě a nižší v zimě. Takže, vystavení epoxidového povrchu venku na letním slunci v Řecku po dobu 10 minut se může rovnat měsíci vystavení slunci venku v zimě v Praze. Proto v závislosti na místě, kde žijete, bude možná potřeba dělat udržovací nástřiky častěji.
Máte-li jakékoli dotazy týkající se práce s epoxidem nebo ochrany vašich epoxidových projektů před UV zářením, zavolejte našemu přátelskému týmu technické podpory Epoxio na číslo +420 737 108 685. Zajímá vás téma odlévání a práce s epoxidovou pryskyřicí nebo chcete prozkoumat základní techniky a návody? Nenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.
Sdílejte své kreativní epoxidové projekty tím, že nás označíte na Instagramu a Facebooku pomocí @epoxio, #mojeepoxio, #veropal, #synpocz – rádi bychom viděli, co vyrábíte!
Další články, které by vás v naší Akademii mohly zajímat:
- Nový nábytkový trend - spojení dřeva s epoxidovou pryskyřicí
- Jak vybírat epoxidovou pryskyřici
- Výroba stolu z epoxidové pryskyřice krok za krokem