Výpočet spotřeby epoxidové pryskyřice
Jeden z velmi důležitých kroků při práci s epoxidovou pryskyřicí je správné vypočítání, kolik pryskyřice budete pro váš projekt potřebovat. Je to prostá matematika 5. třídy, kdy se odčítá od objemu formy objem dřeva:
- Výpočet vnitřního objemu formy
Vnitřní objem formy Vf = délka (m) x šířka (m) x hloubka (mm). Výsledný objem je v (L).
- Výpočet objemu dřeva
Objem dřeva: Vd = délka (m) x šířka (m) x tloušťka (mm). Od tohoto objemu dřeva ještě odečtěte přibližný objem dutin a mezer ve dřevě (v litrech).
- Výpočet objemu pryskyřice
VP = Vf - Vd (v litrech) a získáte velmi dobrý odhad potřebného objemu pryskyřice.
Nicméně, takto získáme objem v litrech a pryskyřice se se prodává v kg, protože se musí vážit. Na hmotnost se přepočítá přes hustotu.
Hustota systémů VEROPAL (kromě Veropal ART 430) je velmi blízká hustotě vody (jejich hustota je mezi 1,05-1,13 kg/dm3) , takže když chceme velmi hrubě odhadnout potřebu materiálu, můžeme počítat, že hmotnost směsi se přibližně rovná objemu směsi. V případě, že jsou tvary pro odlévání komplikované a složité, doporučujeme buďto plochu rozdělit na jednodušší části a vypočítávat pak objem pro ně, nebo použít např. velmi jemný písek a prostor, který chceme vylévat epoxidem, vysypat tímto pískem. Získaný objem písku pak vynásobit koeficientem 1,15 (eliminace vzduchu mezi zrníčky písku) a získáme přibližný objem, který budeme vylévat.
Pryskyřice smícháme vždy o něco více než vypočítáme hlavně z důvodu smrštivosti pryskyřice při vytvrzování, podtečení dřeva, obtečení dřeva ve formě, částečné vsáknutí pryskyřice do dřeva, plus potřeba pryskyřice pro zkoušku pigmentu nebo odstínu pryskyřice. Doporučujeme přídavek cca + 5 až 10 % k vypočítanému objemu.
Pro zákazníky i pro sebe jsme udělali kalkulačku spotřeby epoxidové pryskyřice. Skládá se ze 2 tabulek.
V horní tabulce se musí zadat naextrapolované rozměry a hned se spočítá, kolik je potřeba epoxidového systému pro daný projekt. Toto výsledné číslo již obsahuje 10 % navíc (obtečení dřeva, podtečení dřeva, částečné vsáknutí do dřeva, smrštění při vytvrzování atd). V případě, že navíc 10 % nechcete, lze to eliminovat zaškrtnutím. Výsledné číslo z první tabulky pak dosadíme do druhé tabulky a zároveň vložíme správný míchací poměr podle epoxidového systému, který používáme. Ihned dostame výsledek, kolik navářit složky A a kolik navážit složky B.
Chcete prozkoumat i další základní techniky a návody? Nenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.
Mohlo by vás zajímat třeba:
- Jak brousit a leštit epoxidovou pryskyřici
- Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem
- Pigmenty a barviva pro lití epoxidové pryskyřice
- Pomůcky a potřeby pro práci s epoxidovou pryskyřicí
- Techniky, návody a postupy při práci s epoxidovou pryskyřicí
- Bezpečná práce s epoxidovou pryskyřicí
- 30 rad začátečníkům s epoxidovou pryskyřicí