JAK PEČOVAT O EPOXIDOVÝ STŮL?

Váš epoxidový stůl po úspěšném odlití bude vyžadovat určitou péči, aby byl udržován ve stále stejné kráse. Bude třeba ho chránit proti některým vlivům, které ho mohou poškozovat. Mezi ně patří přímé slunce, UV záření, vysoká teplota v podobě horkých předmětů a poškrábání ostrými předměty.

UV záření, přímé Slunce

Ačkoliv použité epoxidy (zejména ty s maximální odolností proti UV záření - https://www.epoxio.cz/epoxidove-pryskyrice-s-maximalni-uv-stabilitou/ ) se vyznačují v dlouhodobém horizontu excelentní odolností proti vlivům UV záření, jsou tyto produkty určeny do interiéru. Pro prodloužení vzhledové krásy výrobku se doporučuje jejich umístění mimo přímý dosah slunečního světla. Případná degradace epoxidu vlivem UV záření se projevuje žloutnutím epoxidu nebo změnou odstínu barvy v případě probarvení pigmenty. Výrazné prodloužení UV odolnosti a životnosti odlitku lze lakováním lakem LV CC 250 (https://www.epoxio.cz/synpo-povrchove-upravy/lv-cc-250-oteruodolny-uv-lak-pro-styk-s-potravinami/ ), který v sobě obsahuje nanočástice křemíku (zvyšuje odolnost proti poškrábání o 30%) a díky poměrně vysoké koncentraci látek blokující UV výrazně zpomaluje působení UV záření.

Horké předměty

Vysoká teplota nebo horké předměty mohou stůl deformovat nebo vzhledově poškodit. Stůl by neměl být umístěn přímo v blízkosti nějakého tepelného zdroje (např. krb…). K nejčastějšímu poškození pryskyřice dochází v místě styku s horkým předmětem (změna barvy, vytlačené kolečko, po kávových šálcích či horkých hrncích atd.). Proto se epoxidový povrch musí chránit nejlépe pokládáním potenciálně horkých předmětů na podložky odolávající teplu (podšálky, prostírání dečky atd.), aby se povrch odizoloval od přímého tepla z horkého předmětu.

Poškrábání

Posouváním ostrých předmětů nebo tvrdých keramických šálků přímo po epoxidovém povrchu na něm může způsobit škrábance, které jsou zejména proti světlu viditelné. Vyvarovat se tomuto opotřebení lze používáním prostírání a deček nebo neposouváním těchto předmětů po stole. V případě, že vznikne poškrábání při styku s ostrým předmětem, vždy se tento škrábanec dá lokálně opravit opětovným lokálním zalitím pryskyřicí a poškozené místo opět doleštit na původní vzhled. Přebroušení a přeleštění se zvolí i v případě, že mikro-škrábance při běžném opotřebení v průběhu používání již vzalo stolu původní lesk ((https://www.epoxio.cz/akademie/jak-brousit-a-lestit-epoxidovou-pryskyrici/).

Údržba stolu

Údržbu stolu provádějte nejlépe bavlněným bezešvým hadříkem nebo mikrovláknem a používejte doporučené vhodné, neagresivní a šetrné čistící prostředky (např. Rubio Surface Care https://www.epoxio.cz/rubio-monocoat-oleje-do-intereru/rubio-monocoat-surface-care/ nebo Rubio Refresh Eco https://www.epoxio.cz/rubio-monocoat-oleje-do-intereru/rubio-monocoat-refresh-eco-sprej-pro-oziveni-dreva/ . Prostředky obsahující abraziva, amoniak, rozpouštědla a barevné čističe mohou poškodit povrchovou úpravu stolu a tím narušit i jeho celkový vzhled. V případě, že chcete povrch stolu, zejména dřeva, trochu revitalizovat, lze použít Rubio Maintanence Oil